תאונות עבודה, מחלות מקצוע ומיקרוטראומה, רשלנות רפואית

תאונות עבודה

"תאונת עבודה" היא כל פגיעה גופנית שנגרמה לעובד שיש לה קשר ישיר לעבודתו למשל פגיעה ממכונה במפעל, נפילה מפיגום באתר בנייה, נפילה מסולם במחסן ועוד, והיא יכולה להתרחש במקום העבודה או מחוץ למקום העבודה.
תאונת דרכים תוכר במקרים מסוימים כ"תאונת עבודה" וזאת כאשר היא אירעה לעובד כאשר נסע ברכבו מטעם העבודה או בזמן העבודה, או כאשר היה בדרכו לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה.

תאונת דרכים לא תוכר כ"תאונת עבודה" כאשר נעשתה סטייה מנתיב הנסיעה הקבוע בדרך חזרה מהעבודה או עצירה בדרך מאחר ועצירה כזו מנתקת הלכה למעשה את הקשר בין התאונה לעבודה.

לעובד שנפגע במסגרת עבודתו ישנה זכות לפנות למוסד לביטוח לאומי לשם קבלת דמי פגיעה עבור התקופה בה שהה בחופשת מחלה עקב התאונה (עד 90 יום) כמו כן החזר הוצאות רפואיות והוצאות עבור שיקום. לעובד יש גם זכות להגיש לביטוח לאומי תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה עקב התאונה ובמקרים כאלו יזומן העובד לוועדה רפואית של המוסד לשם קביעת דרגת נכותו הזמנית/צמיתה עקב התאונה. בהתאם לנכות שתיקבע על ידי הועדה הרפואית יקבע המוסד אם העובד זכאי למענק כספי או לקצבה חודשית.

בנוסף לפנייה לביטוח לאומי, לעובד יש גם זכות לתבוע במסגרת תביעת נזיקין פיצוי בבית משפט מהגורם שהאחראי לתאונה, כאשר יש צורך להוכיח כי תאונת העבודה נגרמה בעקבות רשלנות (של המעביד או של גורם אחר).

כאשר מדובר בתאונת דרכים שהיא "תאונת עבודה", אין צורך להוכיח רשלנות כלשהי מאחר ובנוגע לתאונות דרכים אין זה משנה מי אשם בתאונה או מי גרם לתאונה- כל אדם שנפגע עקב שימוש ברכב (נהג, נוסע, הולך רגל) ונגרם לו נזק גוף בעקבותיה יפוצה ע"י חברת הביטוח של הרכב. חשוב להדגיש כי כאשר מדובר בתאונת דרכים קביעת הועדה הרפואית של הביטוח הלאומי מחייבת ותופסת גם בבית המשפט, והשופט קובע את שיעור הפיצויים של נפגע תאונת דרכים בהתאם לנכות שנקבע על ידי הועדה הרפואית, ולכן חשוב מאוד כי גם בשלב זה של הבדיקה בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי ילווה הנפגע על ידי עורך דין וזאת כדי שלא יקופח בה ועל מנת שניתן יהיה להגיש ערעור אם יהיה לכך צורך.

תביעות נזיקין המוגשות לבית המשפט בגין תאונות עבודה הן לרוב מורכבות ביותר ומצריכות ניסיון רב מאחר וברוב המקרים ישנם מספר מזיקים או אחראים לתאונה, ויש צורך לתבוע את כולם, ולברר מה מידת האחריות של כל אחד מהמזיקים, כמו כן בית המשפט דורש כי לכתב התביעה תצורף חוות דעת רפואית שבה יעריך רופא את דרגת הנכות הרפואית שנגרמה לעובד עקב התאונה.

עו"ד ניסן גיצה ושאר עורכי הדין במשרד מנוסים מאוד בטיפול בתביעות נזיקין המוגשות עקב תאונות עבודה, ויש להם את הידע והניסיון לקבוע מי הגורמים אותם יש לתבוע, והם יודעים לאילו מומחים רפואיים יש לפנות על מנת לקבל חוות דעת רפואית והם יעשו הכל על מנת למקסם את הפיצוי שלו יזכה העובד.

מחלת מקצוע

מחלה שנגרמת לעובד עקב עבודתו או עקב תנאי העסקתו למשל מחלות בדרכי הנשימה שנגרמות עקב שאיפת אבק, מחלות שנגרמות עקב היחשפות לחומרים מסוכנים ועוד. ישנה רשימה של מחלות מקצוע שנקבעה על ידי המוסד לביטוח לאומי ועל מנת לזכות בפיצוי יש להוכיח קשר ישיר בין המחלה לבין תנאי העסקה.

מיקרוטראומה

תאונת עבודה שלא נגרמה עקב אירוע תאונתי או מחלת מקצוע אלא כתוצאה מרצף של תאונות זעירות או פגיעות זעירות, חוזרות ונשנות, שכל אחת גרמה לנזק קטן אשר הצטבר לכדי נזק ממשי ובלתי הפיך לאורך השנים אשר פגע בכושר העבודה של העובד.

רשלנות רפואית

"רשלנות רפואית" הינה כל טיפול רפואי שניתן לאדם שחרג מהסטנדרט המקובל, ומהרמה המקצועית המקובלת בתקופה בה ניתן, שכתוצאה ממנו נגרם למטופל נזק גוף שלא היה קיים לו קודם לכן.
כדי לקבוע אם הייתה רשלנות רפואית בית המשפט בודק אם הייתה סטייה מסטנדרט הטיפול המקובל, ורק אם אכן הייתה סטיה, והמטופל נפגע כתוצאה מסטיה זו, הוא יהיה זכאי לפיצוי מהגורם המטפל (בית חולים, קופ"ח, רופא פרטי, מכון דימות ועוד).
הסטייה האמורה יכולה להיות טיפול לא נכון או לקוי, איחור באבחון של מחלה, אי ביצוע בדיקה הכרחית ועוד.